Podnikání na rodičovské dovolené

Narozením vašeho dítěte se jistě úplně změnil Váš dosavadní život a přesto, že vás péče o miminko naplňuje, časem vám může práce chybět. Jste na rodičovské dovolené a přitom dál nechcete ztratit kontakt s okolním světem a být ekonomicky aktivní? Nebo si chcete uskutečnit svůj sen a postavit se na vlastní nohy? Poradíme vám, jak na to.

Jak začít

Nejdříve zvažte, zda byste raději našla jen příležitostnou brigádu nebo byste chtěla využít čas na rodičovské a zkusit se osamostatnit a podnikat. Na zajímavou brigádu se můžete podívat na námi nabízené pozice. Nejste si jistá? Zkuste se poradit s naší koučkou. Společně určitě najdete pro vás tu pravou cestu. Pokud toužíte po práci na volné noze je nutné si zřídit živnostenské oprávnění. Mezi volné živnosti, kdy nepotřebujete odbornou způsobilost, patří velká řada služeb, výroba i obchod. Nejoblíbenější jsou u maminek zakázkové šití, výroba šperků, dovoz a prodej zahraničního oblečení a potravin. Živnostenský list zřizuje Živnostenský úřad a je zpoplatněný částkou 1000 Kč. Maminky na rodičovské dovolené často preferují takzvané vedlejší živnosti. Jejich výhodou je, že se z dosažených příjmů neplatí zdravotní pojištění a v případě, že roční příjmy nepřesáhnou 83.603 Kč, tak ani sociální.

Vytvořte si plán

S živnostenským listem v kapse se můžete vrhnout do práce. Jste plná síly, nápadů a očekávání. Abyste věděla kam směřovat a mohla se těšit z rozvoje vašeho podnikání, je třeba si všechno pořádně naplánovat. Než začnete, vytvořte si alespoň jednoduchý business plán. Ujasněte si, jaké služby a výrobky chcete nabízet a komu. Zamyslete se nad tím, proč by si jel zákazník měl koupit, čím jsou vaše služby či výrobky jedinečné. Zvažte, kde a jakou formou je nabídnout, abyste hned za rohem neměla obdobný obchod či v dané službě nebo výrobku už nebyla vysoká konkurence. Nakonec je třeba nastavit tu správnou cenu. Vodítkem pro vás může být cena obdobných výrobků konkurence nebo průzkum u zákazníků. Nakonec si připravte plán postupných kroků a aktivit, které chcete pro rozvoj svého podnikání udělat v prvním roce. A stanovte si cíle, kterých chcete dosáhnout. Dejte si pozor, ať jsou vaše cíle dosažitelné, začněte od menších a postupně je můžete zvyšovat. Každý dosažený cíl vám udělá radost a nabije vás další energií. Pokud si nejste jistá, zda to zvládnete všechno sama, můžete se obrátit na naši mentorku. Pomůže vám nastartovat vaše podnikání a provede vás všemi úskalími v prvním roce.

Nepřijdete o rodičovský příspěvek?

Mezi nejčastější podnikatelské bariéry patří především obava, kolik si vlastně může maminka vydělat, aby nepřišla o příspěvky. Výše výdělku na rodičovské dovolené není omezená a proto o finanční podporu rozhodně nepřijdete, pokud práci zvládnete s dětmi doma, nebo využijete babičku či kamarádku na hlídání. Nemáte-li možnost hlídání, můžete využít také školská zařízení, jako jsou jesle, školky a dětské skupiny. Ale pozor, pokud využijete školské zařízení, pohlídejte si hodiny. Až do dovršení 2 let věku dítěte nesmí tato docházka přesáhnout 92 hodin v kalendářním měsíci, jinak o rodičovský příspěvek přijdete.

Jak oslovit zákazníky?

Je třeba dát lidem o sobě vědět. Reklama se může zdát být ze začátku drahá, ale nemusí tomu tak být vždy. Založte si webové stránky. Pokud nechcete zatím realizovat web, vytvořte si alespoň stránku na sociálních sítích, aby si Vás lidé mohli vyhledávat a také hodnotit. Existuje také nespočet stránek, fór a nejrůznějších skupin pro podnikatele a firmy. Nespamujte však hned na začátku všechny skupiny svou reklamou, ale buďte poradcem, přispívejte své zkušenosti do jednotlivých diskuzí. Vsaďte na doporučení. Žádejte své klienty o krátké zmínky na sociálních sítích nebo i offline mezi svými známými. Připravte si drobné dárečky, lidé milují, když dostanou něco zdarma. Můžete uspořádat jednoduchou soutěž, která bude časově omezená a tím se rychleji roznese po okolí. Buďte vidět. Založte si například moderní videokanál na youtube, nebo starý dobrý blog. Tím nic nezkazíte a zlepšíte dohledatelnost vašeho webu ve vyhledávačích jako je google nebo seznam..

Kolik to stojí?

Do řady podnikání nemusíte na vstupu vkládat velké výdaje. FB profil je zcela zdarma. Cena jednoduššího webu začíná již na 7000Kč. Jednodušší web si zvládnete vytvořit i sama. Na trhu je řada předpřipravených šablon, které můžete využít. Pokud se rozhodnete pro WordPress, můžete využít našeho kurzu, kde projdete praktickým tréninkem tvorby webu.

Čerpáno z: https://motherclub.cz/podnikani-pri-materske-a-rodicovske-dovolene-jake-jsou-podminky/, https://www.podnikatel.cz/pruvodce/jak-podnikat/podnikani-na-rodicovske/, https://www.mom4moms.cz/mamanews/podnikani-pri-rodicovske-dovolene-kdy-a-jak-na-nej