Učte děti doma bez stresu a efektivně

Vzdělání je důležité, a protože nám v nouzovém stavu zavřely školy, už třetí týden se s dětmi učíme doma. Všichni rodiče se tak ze dne na den stali domácími učiteli. Lze to vůbec zvládnout při práci, péči o domácnost a rodinu? Rodiče jsou ve stresu z objemu učiva a návalu dalších povinností. Děti se nudí, skoro 24 hodin jsou zavřené doma, bez kamarádů, koníčků. Celá rodina je stále spolu. Co dělat, abyste nedostali ponorku?

Dejte učení systém

Nečekejte, že Vám děti vydrží hodiny sedět u úkolů stejně jako ve škole. Rozvrhněte výuku rozumně. Kombinujte učení se zábavou a volným časem. I děti potřebují být jen sami se sebou. Děti zbytečně nepřetěžujte. Naplánujte pevné termíny pro učení a rozvrhněte je na celý týden a dodržujte je. Děti si tak brzo zvyknou na nový systém. Navíc budou vědět, že když zvládnou učivo v termínu, čeká je pak odměna ve formě společné procházky nebo jiných zábavných aktivit.

Učte se zábavnou formou

Většinu učiva základních škol lze zvládnout hrou. Nebraňte se přírodovědným experimentům, cestopisným výpravám ani chemickým pokusům. Máte výhodu individuálního přístupu a do jisté míry neomezených možností. Popusťte uzdu své fantazii. Uvidíte, že se budete bavit všichni.

Zkuste se stát skutečnými badateli. Nechte děti vše zažít na vlastní kůži. Na webu Badatelé najdete řadu praktických ukázek, které zvládnete doma.

Jistě jste už zaznamenali pořad České televize UčiTelka. Pokud by Vaše děti také nejraději jen seděly na gauči a koukaly na televizi, tak jim to v tomto případě klidně povolte. Tenhle pořad projde s dětmi řadu předmětů. Vše je vedeno odborníky a zábavnou formou. Tohle je skutečná ŠKOLA HROU.

Co když si s úkoly nevíte rady

Buďte v kontaktu se svými učiteli, ostatními rodiči a spolužáky, můžete si vzájemně pomoci, předávat rady a postřehy. Většina škol nebo přímo učitelé nabízejí možnost virtuálních hodin. Vyzkoušejte je a uvidíte, že budou příjemným zpestřením.

Pokud Vaše škola nic takového nenabízí, najděte si odborníky v online prostoru. Jednou z jejich základen je web Učíme online . Propojí Vás s pedagogy a odborníky či dobrovolníky, kteří Vám ochotně poradí. Vše je zcela zdarma.

Interaktivní pomocníci

Nezapomeňte se ve Vaší škole zeptat, zda nenabízí přístup k interaktivním učebnicím nebo k chytrým aplikacím a hrám k procvičování učiva. Řada aplikací je nabízena zdarma, alespoň na určitou dobu.

Nakladatelství NAŠE ŠKOLA poskytuje online učebnice a výukové programy z matematiky po dobu 30 dnů zdarma (nutná je pouze registrace). Najdete je pod odkazy Učebnice Online a Matýskova matematika. Obdobně nakladatelství Fraus nabízí bezplatně portál School with a View s množstvím interaktivních her, aktivit a dalších učebních pomůcek. Také zde můžete stáhnout učebnice do tabletů, počítačů či telefonů na dobu neurčitou u Flexibooks.

Procvičování je matkou moudrosti

V online prostoru najdete spoustu tipů, nápadů, příkladů a pracovních listů, které si jednoduše stáhnete. Většina z nich je zcela zdarma. Kde je najdete? Máme pro Vás několik tipů.

Dětské stránky obsahují řadu předpřipravených materialů, pracovních listů, různých aktivit a nápadů na efektivní a zábavné procvičení učiva pro školáky i předškoláky. Na předškoláky se pak zaměřuje web Předškoláci kde najdete krásně zpracované tematické listy a aktivity pro přípravu na zápis do prvních tříd. Stáhněte si třeba oblíbený e-book Jdeme do školy, který je zcela zdarma.

Jistě je i mnoho dalších webů, kde lze najít podněty pro výuku dětí doma. Sdílejte je s námi na našem facebooku a inspirujte tak ostatní maminky a tatínky.

Přečtěte si také jak zabavíte děti zaručeně v pohodlí domova.

Čerpáno z: https://www.ucimeonline.cz/, https://flexibooks.cz/, https://ucebnice.online/, https://www.matyskova-matematika.cz/ https://www.testovanonadetech.com/, https://www.scio.cz/jdemedoskoly/ https://www.vcelka.cz/, http://www.predskolaci.cz/, https://www.detskestranky.cz/, https://www.skolasnadhledem.cz/, https://www.ceskatelevize.cz/porady/13394657013-ucitelka/, http://badatele.cz/cz