Daňové přiznání se týká i maminek na rodičovské

Čas pro podání daňového přiznání se krátí. Některé maminky pracují při rodičovské dovolené i několik hodin týdně. Pokud patříte mezi ty, které aktivně pracují nebo si přivyděláváte v době, kdy se současně staráte o dítě, je třeba zpozornět. Nezapomněla jste si růžový formulář na finančním úřadě vyzvednout? Víte na co máte nárok? Sepsaly jsme pro vás základní rozcestník.

Kdy máte povinnost podat daňové přiznání

Pokud nemáte žádné zdanitelné příjmy, nepřivyděláváte si, nepodnikáte, jako rodič pobírající rodičovský příspěvek nemusíte podávat daňové přiznání. Máte-li příjem pouze od jednoho zaměstnavatele, nebo na sebe navazujících zaměstnaní, nemusíte podávat daňové přiznání. Může jej za Vás podat zaměstnavatel v rámci ročního zúčtování.

Povinnost podat daňové přiznání má podle § 38g odst. 1 zákona o dani z příjmu každá fyzická osoba, jejíž roční příjmy, které jsou předmětem daně, přesáhly 15 000 Kč. Příjem je brán především jako mzda ze zaměstnání, brigád, příjmy z podnikání nebo pronájmů. Do tohoto limitu se nezapočítává rodičovský příspěvek ani další dávky státní sociální podpory, státní příspěvky na penzijní připojištění nebo stavební spoření a další příjmy, které jsou od daně z příjmů osvobozeny.

Co bude k vyplnění daňového přiznání potřeba

Pokud nevyužijete roční zúčtování daně přes svého zaměstnavatele, požádejte jej o vystavení potvrzení o zdanitelných příjmech za předchozí rok. V něm pak najdete shrnutí všech příjmů, ale také odvodů, které za Vás zaměstnavatel za celý loňský rok provedl. Potřebovat budete také potvrzení o všech položkách, které chcete využít pro snížení daňového základu a využití slevy na dani.

Jak snížit daňový základ

Před samotným výpočtem daně je možné její základ snížit odečitatelnými položkami. Nejčastěji využívané bývají úroky ze stavebních spoření nebo hypotečních úvěrů, které máte za účelem zajištění svých bytových potřeb, příspěvky na penzijní připojištění nebo zaplacené životní pojištění. Můžete si také odečíst případné výdaje na zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání. Základ lze ponížit o poskytnutí daru, kam se zařazuje darování krve, orgánu či krvetvorných buněk.

Slevy na dani

Tyto slevy snižují vyměřenou daň. Nejčastěji používanou slevou je sleva na poplatníka, na kterou má nárok každý zaměstnanec i podnikatel. Novinkou minulých let je sleva za umístění dítěte tzv. školkovné. Využít můžete také daňové zvýhodnění na děti, které Vás v případě splnění všech zákonných podmínek může dostat do daňového bonusu. Mimo slevy na poplatníka může každou položku uplatnit pouze jeden rodič, je tedy dobré si rozmyslet, komu se uplatnění slevy na dani vyplatí více.

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku, čtěte zde: https://maternum.cz/schvaleni-rodicovskeho-prispevku/

Formulář krok za krokem

Většina formulářů je volně dostupná ke stažení na daňovém portálu ministerstva financí, ale také k dispozici na každé podatelně finančního úřadu. Výhodou on-line podání je nejen úspor času a komfort, ale i automatické upozornění na případně nevyplněná povinná políčka. Pokud nemáte datovou schránku a elektronický podpis, na podatelnu musíte následně do 5 dnů doručit podepsané potvrzení, že podání, které bylo učiněno bez elektronického podpisu, je platné. K daňovému přiznání přiložíte také všechny dokumenty potvrzující odpočty a výši příjmů a máte na rok zase splněno.

Čerpáno z: https://portal.pohoda.cz/dane-ucetnictvi-mzdy/dan-z-prijmu/kdy-vznika-povinnost-podat-danove-priznani/, https://vysvetlovnik.cz/odecitatelne-polozky/, https://vysvetlovnik.cz/slevy-na-dani/, https://www.e15.cz/danove-priznani-2018-rodicovska-materska,