Porod v cizině

Hodně maminek jezdí v době těhotenství na dovolenou za časké hranice. Co když tam ale porodí? Jak je to se zdravotním pojištěním? A co vystavení rodného listu?

Zdravotní pojištění

Až si půjdete sjednat cestovní pojištění, budou se Vás ptát, v kolikátém týdnu těhotenství budete cestovat. V pokročilém stádiu těhotenství Vás nebudou chtít pojistit na nic, co by s těhotenstvím mohlo souviset. Riziko pro pojišťovnu je vysoké, předčasné porody nejsou výjimkou. Z toho vyplývá, že pokud budete rodit v cizině, zaplatíte to ze svého.

Vystavení rodného listu

Pokud rodíte v Čechách, rodný list vystavuje rodná matrika. Při porodu v zahraničí je proces složitější, trvá přibližně tři měsíce. Nejprve Vám ve státě, kde jste porodila, musí dát osvědčení o narození dítěte. Dejte pozor, aby tam byla uvedená i jména rodičů, jinak takový dokument nemusí českým úřadům stačit. Následně tento dokument musí být přeložen do češtiny; a to soudním překladatelem (dle jazyka si tak sáhnete do kapsy hloub nebo ještě hlouběji).

Tento dokument Vám pak umožní zažádat o rodný list na speciální matrice v Brně, která spravuje narozené mimo území České republiky. Tam je třeba dále předložit rodné listy obou rodičů, oddací list nebo zápis o určení otcovství a další formuláře, které dostanete na konzulátě.

Provizorní cestovní doklad

Vzhledem k tomu, že proces získání českého rodného listu může trvat měsíce a bez něj nemůžete dítěti pořídit český občanský průkaz, musíte konzulát požádat o provizorní cestovní doklad, abyste se dostali ze země zpět domů.

Zvažte tedy, jestli se Vám vyplatí riskovat a jet na dovolenou v pokročilém stádiu těhotenství. Dovolená se může protáhnout a prodražit.

Čerpáno z: https://litomericky.denik.cz/zpravy_region/maminky-pozor-porod-na-dovolene-v-cizine-vam-pojistovna-neuhradi-20170808.html, , http://www.porodnice.cz/clanky/rodny-list-v-cr-i-v-zahranici, https://www.mzv.cz/brussels/cz/konzularni_a_vizovy_usek/matricni_agenda/zapis_o_narozeni_ditete_obcana_cr_v.html