Papírování před porodem

Pomalu se blíží den D, den kdy přijde Váš drobeček na svět. Pokojíček už máte skoro nachystaný, začínáte přemýšlet, co budete potřebovat v porodnici. Nezapomněla jste vyřešit nějaké papírování? Pojďte si to s námi ověřit.

Peněžitá pomoc v mateřství

Váš lékař by Vám měl dát Žádost o peněžitou pomoc v mateřství. Tu byste měla dát svému zaměstnavateli s vyplněným datem, odkdy chcete nastoupit na mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel by se měl už o zbytek postarat sám tj. předat žádost Okresní Správě sociálního zabezpečení tak, aby Vám podpora přišla včas.

Registrace u pediatra

V porodnici se Vás budou ptát, k jakému lékaři budete Vaše miminko vodit. Ve Vaší těhotenské průkazce byste měla mít jeho razítko. Pediatra začněte shánět co nejdříve, v některých lokalitách je lékařů nedostatek.

Prohlášení o otcovství

Pokud nežijete v manželském svazku, měli byste s přítelem na jakékoli matrice v republice udělat Prohlášení o otcovství. Pokud tak neuděláte, otec nebude mít vůči dítěti žádná práva ani povinnosti. Prohlášení můžete učinit i dodatečně po porodu, ale už to nebude zadarmo.

Pokud žijete s cizincem, budete si muset sjednat soudního tlumočníka, který na matrice přeloží samotné prohlášení i komunikaci s úředníkem. Protože tlumočníka platíte od hodiny, zkuste si na matrice domluvit schůzku předem.

K prohlášení budete potřebovat občanské průkazy, rodné listy (v případě cizince bude potřeba soudní překlad do češtiny) a těhotenskou průkazku.

Dokumenty do porodnice

Většina nemocnic nabízí na svých stránkách možnost stáhnout si vše dopředu. Určitě to udělejte, vyplňování formuláře při porodních bolestech není nejjednodušší.

Mezi dokumenty najdete i formulář, kde zaznamenáte jméno Vašeho potomka. Jméno je možné vybrat i dodatečně po porodu, ale rodný list pak dostanete později. Pokud dítě nemá do měsíce po porodu vybrané jméno, hrozí Vám i soud.

Čerpáno z: https://www.finance.cz/499612-materska-rodicovska/, https://www.penize.cz/rodicovstvi/334485-porod-na-dohled-jake-formality-vyridit-pred-nim-jake-tesne-po-nem