Porodné

Pokud máte nízké příjmy, při narození prvního a druhého dítěte Vám může pomoct porodné. Jde o jednorázově vyplácenou sociální dávku.

Kdo má na porodné nárok?

Zda Vám bude dávka přiklepnuta či ne, závisí na příjmech rodiny ve čtvrtletí, které předchází čtvrtletí, kdy se dítě narodilo. Do příjmů se započítává prakticky všechno kromě rodičovského příspěvku a přídavku na dítě. Vaše příjmy pak nesmí přesáhnout 2,7 násobek životního minima.

Životní minimum se počítá na každého člena rodiny odlišným způsobem (děti do šesti let či starší, rodina s jednou dospělou osobou či dvěma…). Pro zjištění životního minima Vaší konkrétní rodiny doporučujeme využít kalkulačku: https://www.penize.cz/porodne/403029-porodne-kalkulacka-a-pravidla-pro-rok-2019#porodne

Kromě hranice příjmů existují i další podmínky. Musí jít o první nebo druhé živě narozené dítě. Pokud matka zemře při porodu, o dávku může žádat otec dítěte, případně jiná osoba, které bylo dítě svěřeno do péče.

Jaká je výše porodného?

Porodné na první dítě činí 13.000Kč a na druhé 10.000Kč.

Jak o dávku žádat?

Žádost můžete podat na Úřadě práce, pod který podle adresy svého trvalého bydliště spadáte. Kromě vlastní žádosti budete potřebovat občanský průkaz, rodný list dítěte a Doklad o výši čtvrtletního příjmu. Všechny formuláře si můžete dopředu stáhnout na stránkách MPSV: https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome/index.jsp.

Čerpáno z: https://www.penize.cz/porodne/403029-porodne-kalkulacka-a-pravidla-pro-rok-2019#porodne, https://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/porodne