Přestávky na kojení

Může se stát, že se maminka rozhodne brzo po porodu vrátit do práce a že se o dítě bude starat například otec. Jak to bude v takovém případě s kojením dítěte? Zaměstnavatel je povinen Vám na kojení poskytnout přestávky.

Na jak dlouhé přestávky mám nárok?

Pokud jste zaměstnána na plný úvazek, náleží Vám do jednoho roku věku dítěte dvě přestávky po 30 minutách. Mezi 12 a 15 měsícem věku dítěte pak jedna taková přestávka. Pokud máte vícerčata, počet možných přestávek se násobí počtem dětí.

Pokud máte zkrácený úvazek, ale pracujete alespoň 20 hodin týdně, náleží Vám jedna 30 minutová přestávka za směnu. A to opět na každé dítě. Tentokrát však pouze do jednoho roku věku dítěte.

Pokud máte méně než půl úvazku, přestávka Vám dle zákona nenáleží.

Jsou přestávky placené?

Ano, za přestávky Vám náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Přestávky se také započítávají do pracovní doby, nemusíte kvůli kojení pak zůstávat déle v práci.

Mohu je využít k odstříkávání mléka?

Ano, fyzický kontakt s dítětem není podmínkou k využití přestávky ke kojení. Můžete si tak o pauze mléko odstříkat a mléko předat osobě, která se o dítě stará.

Čerpáno z: https://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/f3054970/#aktualni-zneni, https://www.novinky.cz/kariera/445699-poradna-narok-na-prestavku-ke-kojeni-v-pracovni-dobe.html