Úlevy pro těhotné zaměstnankyně

Těhotenství je pro řadu žen krásné období, zároveň je to však období, kdy jsou zranitelné a často nezvládají vše jako dřív. Naštěstí na těhotné myslí zákony a přináší jim jisté úlevy. Těm se mohou těšit poté, co oznámí své těhotenství zaměstnavateli. Pokud zaměstnavatel o těhotenství neví, má právo jednat s těhotnou jako s běžnou zaměstnankyní.

Vykonávám práci, která je v těhotenství nebezpečná

Těhotná žena nesmí vykonávat práce, které ohrožují její mateřství. Co Vás může ohrozit a co ne určuje vyhláška 180/2015 Sb. a Váš lékař.

Pokud Vaše pracovní činnosti nejsou bezpečné, zaměstnavatel je povinnen Vás převést na jinou práci. Může se stát, že taková práce bude níže finančně ohodnocena. V takovém případě Vám náleží vyrovnávací příspěvek ze sociálního pojištění. Pokud zaměstnavatel pro Vás nemá vhodnou práci, náleží Vám náhrada mzdy.

Organizace mé pracovní doby

V první řadě můžete požádat o převedení na denní směny. Zaměstnavatel je povinnen takové žádosti vyhovět.

Nesmíte vykonávat práci přesčas. A to ani s Vaším výslovným souhlasem.

Dále zaměstnavatel musí souhlasit s úpravou pracovní doby (např. zkrácení úvazku). Zabránit mu v tom mohou pouze vážné provozní důvody.

Chtějí mě vyslat na pracovní cestu

Pokud Vás zaměstnavatel chce během těhotenství vyslat na pracovní cestu, může tak učinit pouze s Vaším výslovným souhlasem.

Můžou mě vyhodit?

V těhotenství Vám zaměstnavatel nesmí dát výpověď. Podrobněji se tomuto tématu věnujeme v článku Výpověď a těhotenství: https://maternum.cz/vypoved-a-tehotenstvi/

Čerpáno z: Top Vision: Zákoník práce pro zaměstnavatele; https://www.aperio.cz/tehotna-zamestnankyne-a-zamestnani/