O vizích centra Maternum s její ředitelkou

Maternum vytváří unikátní krátkodobé a časově flexibilní pracovní příležitosti pro maminky na rodičovské dovolené. Za dobu svého působení zaměstnalo již šest desítek maminek. Maminky pracují v projektech, kde se dále mohou věnovat svému oboru. Nejčastěji zajišťují správu webových stránek, sociálních sítí, obchod či marketing.

Dnes jsme se rozhodli vyzpovídat ředitelku této organizace, paní Zuzanu Tinglovou.

Zuzko, kdy tě prvně napadlo vytvořit něco jako Maternum?

S narůstajícím počtem porodů u mých kamarádek to tak nějak přirozeně vyplynulo. Stále častěji jsme řešily otázku práce při mateřské. V mém okolí jsou ženy velmi aktivní a ambiciózní. Pro řadu z nich bylo mateřství poměrně velkým šokem a to nemluvím o vlastním těhotenství a porodu, ale o tom, že po porodu se jim zásadně změnil celý jejich dosavadní život. Najednou všichni očekávali, že budou matkami na plný úvazek, protože žádná vhodná pracovní příležitost, která by se dala skloubit s mateřstvím, na trhu práce moc nebyla.

Jaká byla prvotní vize centra Maternum?

Chtěli jsme přinést maminkám pracovní příležitosti, ale také možnosti dalšího vzdělávání, které by bylo možné zvládnout s péčí o dítě.

Shoduje se současná podoba centra Maternum s tím, co jsi chtěla vytvořit?

Ano i ne. Měli jsme mnohem ambicioznější plány, když jsme Maternum zakládali. Touhle dobou jsme chtěli zaměstnávat minimálně 100 maminek. Dnes komunikujeme zhruba s pěti sty maminkami, které by měly zájem o nějakou formu přivýdělku. Maternum dosud dalo pracovní příležitost zhruba šesti desítkám maminek.

Navíc jsme zjistili, že potřeby maminek jsou mnohem širší. Vedle pracovních příležitostí a vzdělávání, nás často oslovují s tím, že by potřebovaly profesní poradenství, koučink či podporu v time managementu, zpracování CV atp.

Maternum vzniklo, aby nabídlo aktivním matkám pracovní příležitosti, které lze skloubit s rodičovstvím. Jak jsi na tom ty? Zvládáš Maternum a péči o děti?

To je otázka spíše na mého manželaJ Ani pro mne to nebylo jednoduché, musela jsem se to naučit. Je to otázka poměrně přísného time managementu. Mám čas vyhrazený pro rodinu a čas na práci. Trochu stále bojuji, abych měla také čas na nějaký odpočinek, ale to asi každýJ

Stalo se ti už, že by ti nějaká maminka děkovala za příležitost, kterou jsi jí dala?

Ano, stává se mi to poměrně často. Je to pro mne důležitý signál, že naše práce má smysl. Navíc máme v týmu skvělé lidi, kteří pracují dobře, daleko nad rámec svých běžných povinností, což mne neuvěřitelně nabíjí a motivuje.

Co chceš pro Maternum do budoucna?

Ráda bych rozšířila naše aktivity do dalších regionů v České republice. V současné době se stále ještě soustředíme především na Střední Čechy, ale komunikujeme již s maminkami v Jižních Čechách, na Zlínsku nebo Ostravsku. Problém nedostatku pracovních příležitostí je bohužel všude. Hledáme proto strategického partnera, který by nám pomohl s rozvojem našich aktivit.