Ošetřovné na nemocné dítě

Ošetřovné je jedna z dávek nemocenského pojištění. Jedním z případů, kdy Vám může být připsáno, je onemocnění Vašeho dítěte do 10 let věku. Na ošetřovné máte nárok, pokud jste zaměstnána na smlouvu.

Jak žádat?

Lékař Vašeho dítěte Vám vypíše žádost Rozhodnutí o potřebě ošetřování. To potom zanesete Vašemu zaměstnavateli na personální nebo účetní oddělení a tam už všechno vyřeší za Vás.

Jak dlouho mohu čerpat?

Ošetřovné můžete čerpat až po dobu 9 dní. Pokud žijete v domácnosti s dítětem sám(a), máte nárok až na 16 dní ošetřovného.

Může se ale stát, že Vaše dítko bude marodit déle. Co pak? První možností je, že v péči o dítě Vás po vypršení podpůrčího období zastoupí partner nebo třeba Vaše matka, pokud s Vámi žije ve společné domáctnosti. Pokud takovou možnost nemáte, můžete si vzít na jeden den dovolenou a potom opět čerpat ošetřovné.

Stejnětak pokud Vám onemocní i druhé dítě, můžete čerpat po skončení podpůrčí doby na první dítě ošetřovné na druhé dítě. Pouze nemůžete čerpat ošetřovné na dvě děti zároveň.

Co když onemocní dítě a jsem na mateřské nebo rodičovské dovolené?

V takovém případě nárok na dávku nemáte. Již od státu pobíráte Peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek.

Výjimkou je, pokud onemocní rodič, který je s dítětem na MD či RD. Pokud např. matka musí zůstat v nemocnici nebo je po porodu, může o ošetřovné žádat otec.

Kolik dostaneme?

Konkrétní částku si můžete vypočítat na následujícím kalkulátoru: https://www.penize.cz/kalkulacky/osetrovne

Tip na závěr

Ošetřovné je výrazně nižší než Váš běžný příjem. Pokud to Vaše profese a stav Vašeho drobečka dovolí, zkuste zažádat v práci o homeoffice. Většina manažerů bude ráda, když budete moct pracovat alespoň z domova.

Čerpáno z: https://www.aperio.cz/nemocne-dite-osetrovne-a-nemocenske/, https://www.penize.cz/duchody-a-davky/403277-osetrovne-2019-spocitejte-si-kolik-dostanete