Výpověď a těhotenství

Dostala jste výpověď a byla jste v tu chvíli těhotná? Otěhotněla jste až potom, co Vám dali výpověď? Kdy Vám mohou dát výpověď a kdy ne?

V jakém jste smluvním vztahu?

Pokud máte podepsanou smlouvu na dobu neurčitou máte vyhráno a můžete se těšit výhodám popsaným níže. Pokud máte smlouvu na dobu určitou, v průběhu smluvního vztahu Vás sice zaměstnavatel vyhodit nemůže, ale pravděpodobně se rozloučíte na konci smluvního období, nebudou mít zájem na prodloužení smlouvy.

V případě, že máte podepsanou dohodu, zaměstnavatel Vás může vyhodit bez udání důvodu, tedy i v případě těhotenství. To platí i pokud jste ve zkušební lhůtě.

Kdy jste otěhotněla?

Dle zákona nemůže dostat výpověď těhotná žena. A to ani v případě, že o svém těhotenství neví. Pokud tedy dodatečně zjistíte, že jste byla v době, kdy jste dostala výpověď, těhotná, výpověď je neplatná.

Jestliže otěhotníte až ve výpovědní lhůtě, výpověď platná je, ale výpovědní lhůta se prodlouží o dobu Vašeho těhotenství, mateřskou a rodičovskou dovolenou.

Jsou případy, kdy mohu dostat výpověď i jako těhotná?

Ano, ale je jich málo. Musela byste hrubě porušit pracovní povinnosti, být odsouzena k nepodmíněnému trestu odnětí svobody nebo by se zrušil zaměstnavatel, případně se přestěhoval (pokud se pak místo pracoviště nebude shodovat s místem výkonu práce uvedeném ve Vaší smlouvě).

Závěrem bych chtěla dodat: buďte silná, nenechte se nutit k dohodě o rozvázání pracovního poměru ani k tomu, abyste odešla na rizikové, pokud k tomu nemáte zdravotní důvod.

Čerpáno z: https://www.aperio.cz/tehotna-zamestnankyne-a-zamestnani/, https://www.penize.cz/pracovni-pomer/337762-v-tehotenstvi-vas-vyhodit-nesmi-na-co-mate-v-praci-narok