Na MD s druhým dítětem? Jak bude vypadat rodinný rozpočet?

Pomalu Vám roste bříško, těšíte se. Ke konci měsíce však zoufale sledujete stav svého účtu a přemýšlíte, jak to bude dál. Jaká bude výše mé mateřské? Bude stejná jako s prvním dítětem? Jak v takové situaci sehnat ještě pár korun, než se dítko narodí? Na všechno spolu najdeme odpověď.

Výše PPM (Peněžité pomoci v mateřství)

Kolik Vám bude vyplácet Správa sociálního zabezpečení závisí na tom, v jakém jste zaměstnaneckém stavu, případně pokud v nějakém vůbec jste.

Pokud jste se svým zaměstnavatelem podepsala smlouvu na dobu neurčitou, náleží Vám PPM. Pokud pracujete a nejste na RD, částka se Vám bude vypočítávat z Vašich příjmů za posledních 12 měsíců. Pokud jste již na RD, bude Vám chodit stejná částka jako u prvního dítěte. U smlouvy na dobu určitou záleží, kdy Vám smlouva vyprší. Pokud nastoupíte na MD do 180 dnů od ukončení zaměstnaneckého poměru, náleží Vám PPM. Pokud byste na MD nastupovala později, začnete od narození dítěte čerpat rovnou rodičovský příspěvek, který je ale výrazně nižší než PPM. V takovém případě můžete zvážit, zda by nebylo vhodné, aby šel na MD otec a vy byste si hledala zaměstnání po ukončení šestinedělí; do rodinného rozpočtu by pak zacinkalo pár korunek navíc.

Maminky podnikatelky musí pro získání PPM splnit podmínku zaplaceného dobrovolného nemocenského pojištění a to minimálně 270 dní za poslední dva roky a z toho alespoň 180 dní za poslední rok.

Než nastoupíte na MD

Pokud jste na RD a víte, že čekáte miminko, nezapomeňte si co nedříve nechat zvýšit rodičovský příspěvek na maximum, abyste si tak vybrala co nejvyšší možnou část příspěvku. To, co nestihnete vyčerpat, propadá bez nároku na vymáhání státu.

Čerpáno z: https://www.penize.cz/rodicovstvi/334591-materska-na-druhe-dite-kdo-ji-dostane-kdo-ne